W poniedziałek miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez panią Aleksandrę Święcicka i panią Adriannę Borowiak na najpiękniejszą Ekologiczną Ozdobę Wielkanocną. Wszyscy uczestnicy bardzo kreatywnie podeszli do tematu konkursu, jednakże laureatami zostali:
Zofia Rojek z 1C
Tymofii Alokhin z 2B
Antonina Kapusta z 1A

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

 

 

W związku ze zbliżającymi się świętami majowymi: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja, w naszej szkole w dniu 30.04.2025 r. obowiązywał strój apelowy. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odczytali w każdej klasie okolicznościowy referat przybliżający wspomniane święta. Ponadto została przygotowana patriotyczna wystawa oraz tematyczna gazetka. Podczas przerw na szkolnych korytarzach rozbrzmiewały pieśni o ojczyźnie i wydarzeniach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wzięli udział w historycznym konkursie. Zanim jednak odpowiedzieli na pytania, musieli je odnaleźć, gdyż były rozmieszczone w różnych częściach szkoły w formie QR kodów. Ponadto uczniowie wzięli udział w wywiadzie na temat swego stosunku do naszej ojczyzny. Wypowiedzi zostały zaprezentowane na specjalnej tablicy pt. „Kocham Polskę”.

 

Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów w finale konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa", który odbył się w Strzałkowie 25.04.2025r.
Laureatami zostali:
Nadia Mikowska z klasy 4b,
Brunon Grabara z klasy 8d.
Magdalena Okupińska z klasy 3c
Lena Poszwaska z klasy 3c
Dyplom za udział w finale otrzymała Kalina Rylska z klasy 7c. i Gaja Hofman 2 a
Gratulujemy!
Nauczyciele j. polskiego

 

Darmowy FREE SHOP i EKOWYZWANIE – czyli jak uczniowie klas 4–8 dbają o planetę!

W naszej szkole zorganizowano wyjątkowe wydarzenia, które połączyły troskę o środowisko z codziennymi potrzebami uczniów. Mowa o darmowym Free Shopie oraz akcji Ekowyzwanie – konkursie „7 zadań dla planety”, skierowanych do uczniów klas 4–8.
Free Shop, czyli darmowy sklepik, został stworzony z myślą o idei dzielenia się i niemarnowania rzeczy. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogli przynosić przedmioty w dobrym stanie – ubrania, zabawki, książki, które już nie były im potrzebne, ale mogły posłużyć innym.
Sklepik został urządzony w łączniku bibliotecznym, a jego kolorowa i przyjazna aranżacja zachęcała dzieci do odwiedzin. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – bez pieniędzy, za to z dużą dawką radości i satysfakcji. Akcja uczyła dzieci, jak ważne jest ponowne wykorzystanie przedmiotów i ograniczanie konsumpcjonizmu.

Ekowyzwanie – 7 zadań dla planety

Równolegle w szkole trwała ekologiczna rywalizacja w ramach konkursu EKO WYZWANIE „7 zadań dla planety”. Każdy uczestnik miał do wykonania siedem ekologicznych wyzwań, takich jak:
1. Zbiórka śmieci w swojej okolicy.
2. Posadzenie rośliny - drzewa, kwiatów, warzyw.
3. Rezygnacja z plastiku na jeden dzień.
4. Stworzenie coś z recyklingu.
5. Oszczędzanie wody i energii.
6. Spacer lub wycieczka rowerowa.
7. Napisanie krótkiej refleksji " Co można zrobić dla Ziemi?".

Konkurs nie tylko angażował uczniów w działania na rzecz środowiska, ale również rozwijał kreatywność i odpowiedzialność. Uczniowie z zapałem realizowali kolejne zadania, a efektem najbardziej kreatywnych realizacji były nagrody.
Obie akcje udowodniły, że edukacja ekologiczna może być ciekawa, inspirująca i przynosić realne efekty. Uczniowie z klas 4–8 nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale również pokazali, że są gotowi działać na rzecz naszej planety – tu i teraz.
Serdeczne podziękowania i gratulacje kierujemy do wszystkich uczniów, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg obu wydarzeń.
Razem możemy więcej – dla nas, dla innych, dla Ziemi!
Organizatorem akcji był Szkolny Klub Wolontariatu SP1 Turek.

 

W piątek 25 kwietnia 2025 r. w Poznaniu odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu „Ekonomiczny klucz do przyszłości”.

Zaszczytny tytuł laureata uzyskał Antoni Janaszkiewicz z kl. 8b natomiast Aleksandra Janik z kl. 8b została finalistką.

Zmagania finałowe to kilkugodzinna praca, w tym test teoretyczny oraz przygotowanie się do publicznego wystąpienia, podczas którego należało wcielić się w rolę Ministra Edukacji Narodowej i przekonać  Ministra Finansów do znacznego wzrostu środków finansowych przeznaczonych na edukację.

Okolicznościowy wykład pt. „Ekonomia w jednej lekcji” na zakończenie wygłosił gość specjalny konkursu dr Marcin Mrowiec – górny ekonomista Grant Thornton.

Warto dodać, że konkurs jest nie lada wyzwaniem bowiem ekonomia nie jest przedmiotem szkolnym, a całą niezbędną wiedzę należy zdobyć, poznając literaturę ekonomiczną. Dla młodych ludzi to bardzo duże wyzwanie, z którym radzą sobie zdumiewająco dobrze.

Laureatowi i finalistce gratulujemy, życzymy rozwijania ekonomicznych pasji i umiejętnego ich wykorzystania w życiu!