10 maja 2024r uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią Bożeną Mielczarek i opiekunami P. Malwiną Zielińską i P. Tadeuszem Tomczakiem uczestniczyli w pieszym rajdzie na trasie Turek – Obrębizna-Dzierżązna-Galew-Chrząblice.  Wzięło w nim udział 20 śmiałków przygotowanych na trzygodzinny marsz polnymi, leśnymi ścieżkami. Po drodze uczniowie poznali wiele ciekawych historii związanych z mijanymi miejscami. Dowiedzieli sie m.in.o planach utworzenia dzielnicy sanatoryjnej, o domniemanym cmentarzu ewangelickim. Podczas rajdu dzieci miały okazję swobodnie porozmawiać, a także podziwiać piękno przyrody okolicznych miejscowości. Trasa rajdu prowadzila obok domu p.Mateusza Moszczyńskiego, który zaprosił nas do siebie. Pan Mateusz ptasznik pokazał nam swoją hodowlę ptaków drapieżnych m. in. sowę,myszołowa,puchacza europejskiego, jastrzębia europejskiego, pustułkę i Heroda -sokoła, który niedawno brał udział w żywej lekcji historii w naszej szkole. Spotkanie z tymi ptakami było bardzo interesujące, wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji o życiu i zachowaniu ptaków drapieżnych. Gdy ruszyliśmy dalej, przewodnikiem naszej wyprawy był pan Bartosz Stachowiak dyr Muzeum Miasta Turku, który opowiadał historię mijanych obiektów . Po dotarciu do Szkoły Podstawowej w Chrząblicach, która była docelowym miejscem naszego rajdu, nadszedł czas na ognisko z kiełbaskami . Następnie odbyły się rozgrywki sportowe: piłka nożna ,tenis stołowy, które zawsze dostarczają pozytywnych emocji. Niemniejszym  powodzeniem cieszył się sąsiadujący z boiskiem plac zabaw, który był  oblegany przez uczestników rajdu. Ciekawą aktywnością były  warsztaty taneczne przeprowadzone przez P. Nikolę Rojek. Zwieńczeniem dnia był wieczór filmowy oraz świetna wspólna zabawa. Oczywiście nie obyło się bez pysznej kolacji była nią pizza przywieziona z pobliskiego Brudzewa.  Przebywając na boisku mogliśmy obserwować gniazdo bocianie. Opłacało się. W pewnym momencie  ptaki pięknie się nam  zaprezentowały, to było wyjątkowe widowisko.Tego wieczoru odwiedzili nas mili goście - rodzice, którzy wraz z nauczycielami pełnili dyżur nocny. Miłą niespodzianką była też wizyta gospodarza szkoły - p. dyr SP w Galewie i nauczycielki matematyki p. Agnieszki Koszykowskiej.  Rajd i nocowanie w szkole w Chrząblicach na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.
Dziękujemy pięknie Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Galewie za możliwość nocowania i słodkie upominki. Panu dyrektorowi Muzeum, rodzicom oraz tacie Adasia za pomoc w organizacji rajdu i nocowanki.

W środę 5 maja, uczniowie klas 1a, 2c oraz jedna dziewczynka z klasy 1c, odwiedzili miasto piernika i Kopernika – Toruń. Pierwszym punktem harmonogramu wycieczki był spacer po pięknej  toruńskiej Starówce, na której uczniowie podziwiali rynek, mury obronne miasta, dom Kopernika i słynną Krzywą Wieżę. Następnie uczniowie udali się do Starotoruńskiej Piekarni, gdzie aktywnie uczestniczyli w dziele tworzenia pierników, a samodzielnie upieczone smakołyki – zabrali ze sobą do domu. Po obiedzie w restauracji, dzieci kupowały pamiątki i oczywiście różnego rodzaju toruńskie pierniki. Ostatnim punktem harmonogramu wycieczki była wizyta w Planetarium, w którym uczniowie podziwiali seans pt. ,,Kolorowy kosmos”. Do domu wrócili dopiero około godziny 21:00. To był dzień wielu wspaniałych wrażeń.

Każdego roku szkolnego uczniowie klas ósmych biorą udział w szkolnym konkursie języka angielskiego „Meet the Challenge!”. Celem konkursu jest przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty z zakresu gramatyki, środków i funkcji językowych.

W bieżącym roku szkolnym I miejsce zajęła uczennica klasy 8c Zuzanna Buda, a troje uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to: Zuzanna Sobieraj kl. 8b, Maksymilian Rosiak kl. 8a i Maciej Włodarczyk kl. 8a.

Życzymy dalszych sukcesów

Uczniowie SP1 na konkursie Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

W dniu 10 maja 2024 roku czworo uczniów klas piątych naszej szkoły wzięło udział w Powiatowych Eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym.
Jagoda Ptak, Julia Przysło, Adam Fabiański i Filip Poszwa rywalizowali z uczniami wszystkich gmin z terenu Powiatu Tureckiego. Uczniowie rozwiązywali test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego, test skrzyżowań, przejechali rowerowy tor przeszkód oraz odegrali scenkę w której udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej.
Naszej drużynie zabrakło kilku punktów do podium ale zasłużyła sobie na podziękowania i gratulacje!

7 maja uczniowie klas czwartych, piątych i klasy 3 uczestniczyli w żywej lekcji historii. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać i pogłębić wiedzę na temat  początku państwa polskiego, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących  życia codziennego w czasach pierwszych Piastów. A stało się to za sprawą zaproszonych do naszej szkoły państwa Beaty i Mateusza Moszczyńskich. Nasi goście  zaprezentowali stroje i akcesoria zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych, przekazując wiedzę na temat różnych warstw społeczeństwa średniowiecznego.
W prezentacji nie zabrakło także opowieści o trudach życia codziennego, różnorodnej kuchni, a także podziale pracy między kobietami i mężczyznami.
Uczniowie mogli sprawdzić, jak ciężki jest miecz oraz hełm, a także spróbować swoich sił w dęciu w róg. Spotkanie zakończono przedstawieniem nietypowego gościa - sokoła raroga o imieniu Herod, który reprezentował kulturę sokolniczą w czasach pierwszych Piastów. To była wspaniałe wydarzenie, dzięki któremu uczniowie mogli odbyć podróż w czasie.