1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami
(ang. Let Communities Lead).

Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.

Potrzebne są uregulowania, które ułatwią świadczenie usług związanych z HIV, umożliwią działanie społeczeństwu obywatelskiemu i będą zapewniać przestrzeganie praw człowieka w odniesieniu do wszystkich, w tym społeczności marginalizowanych. Aby przyspieszyć globalną reakcję na HIV „Usuń prawa, które szkodzą, stwórz prawa, które wzmacniają”.

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:

• 39 000 000 osób żyło z HIV;
  • 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV;
  • 29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego,

• od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono
    u 30 092 osób.
  • ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS.
  • 1 471 chorych zmarło.

W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci.

1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.